Сьогодні щоб дізнатися про вагітність, достатньо за наявності ймовірних симптомів придбати в аптеці спеціальний тест. Незважаючи на різноманітність діагностичних виробів на ринку, всі вони «запрограмовані» виявляти в сечі або крові одну «ціль» — хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) — гормон, що продукується тканиною трофобласта, яка зазвичай відмічається в ранніх ембріонах і згодом стає частиною плаценти.
Рівні ХГЛ можуть сильно відрізнятися у жінок із нормальною вагітністю. Як правило, концентрація гормону в сироватці крові та сечі експоненційно зростає в І триместр вагітності, подвоюючись приблизно кожні 24 год протягом перших 8 тиж. Пік зазвичай припадає на 10-й тиждень вагітності, а потім рівень знижується приблизно до 16-го тижня вагітності, де залишається досить стабільним аж до пологів.
Здавалося б, що може бути простіше — зробив тест, а поява двох смужок свідчить про наявність ХГЛ, тому можна очікувати на появу малюка. У більшості випадків позитивний тест на вагітність дійсно вказує на наявність нового життя.
Попри це може трапитися й таке, що позитивний результат тесту свідчить про наявність тієї чи іншої хвороби.
Так, хибнопозитивні результати тесту крові на наявність ХГЛ можуть відзначатися за наявності гідатидиформних родимок, хоріокарцином, пухлин зародкових клітин, етерофільних антитіл (утворюються після контакту з продуктами тваринного походження, які взаємодіють з досліджуваними антитілами), ревматоїдного фактора (можуть зв’язувати антитіла в аналізі), дефіциту імуноглобуліну А (IgA), хронічної ниркової недостатності, після переливання еритроцитів або плазми крові з наявним в ній ХГЛ чи прийомі допінгу або екзогенних препаратів ХГЛ для схуднення.
А от при тестуванні сечі на ХГЛ хибнопозитивний результат може бути за наявності у сечі крові або білка, позаматкової продукції ХГЛ (позаматкова вагітність), наявності екзогенного ХГЛ, прийому деяких лікарських засобів (ацетилсаліцилова кислота, карбамазепін, метадон) або ж бути наслідком помилкової інтерпретації отриманого результату (Betz D. et al., 2023).
Варто зауважити, що зазначені причини хибнопозитивних результатів є рідкісними, а для остаточного підтвердження вагітності чи будь-якого розладу в організмі слід звернутися за консультацією до лікаря.
Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»