Навколишнє середовище часто погано впливає на очі. Спосіб життя та робота, які вимагають тривалого перебування перед екранами комп’ютерів, ноутбуків і смартфонів, можуть негативно вплинути на здоров’я поверхні ока. Крім того, дуже часто доводиться перебувати в приміщеннях з кондиціонерами, які не є природним середовищем. Практично кожен стикався з напругою очей, сухістю очей, подразненням або так званим піском під повіками. Детальніше про діагностику та лікування синдрому сухого ока https://lvivmedicalcenter.com/blog/syndrom-suhogo-oka/ читайте на сайті клініки LMC.
Не випадково цей вид захворювання дуже поширений серед офісних працівників – при інтенсивному зоровому навантаженні (робота з текстом або монітором) частота моргання знижується, що призводить до дестабілізації і розриву слізної плівки, що покриває очне яблуко. Людина відчуває це як потребу моргнути – з кожним кліпанням на поверхні ока відтворюється структура сльози. Але що відбувається, коли у нас занадто мало сліз, ми не змиваємо їх належним чином або випаровуються занадто швидко?
Найпоширеніші симптоми синдрому сухого ока включають:
- печіння очей;
- відчуття дискомфорту, сухості;
- відчуття стороннього тіла в оці;
- посилене рефлекторне сльозотеча.
Подібні симптоми можуть з’явитися у всіх, хто перебуває в сухих і запилених приміщеннях з кондиціонером або багато працює з комп’ютером чи смартфоном. Звичайні хвороби, ліки, алергія, травми чи інфекції також впливають.
Невилікуваний синдром сухого ока може призвести до серйозних ускладнень, у тому числі до незворотного ураження зору – варто подбати заздалегідь!
Ретельне офтальмологічне обстеження та діагностика на сучасному обладнанні дозволяє підібрати адекватну та ефективну терапію, що означає підвищення комфорту пацієнта та запобігання негативним наслідкам для поверхні ока.
Що таке синдром сухого ока
Синдром сухого ока (ССО) є багатофакторним захворюванням поверхні ока з дуже складною природою та походженням. Незважаючи на те, що причин ОДС багато, перелік симптомів і нездужань загальний: дискомфорт в очах, печіння, свербіж, поколювання, потреба частіше моргати, але також, як не парадоксально, посилене рефлекторне сльозотеча, наприклад під впливом вітру або – для сухого повітря. Ці нездужання дуже часто недооцінюють як тимчасові та легкі. Однак мало хто знає, що це захворювання у важких, нелікованих випадках може призвести до пошкодження рогівки, помутніння та виразок.
Належна слізна плівка, що утворюється після кожного моргання, повинна залишатися стабільною на поверхні ока принаймні кілька секунд. У людей із сухими очима цей час значно скорочується, а дестабілізація, порушення пошарової структури слізної плівки, її розрив і, як наслідок, потреба знову моргнути виникають набагато раніше, ніж у людини без ССЗ.
Важливий і хімічний склад наших сліз. Це не звичайна вода, як деякі думають, а розчин багатьох мінеральних і органічних речовин з унікальними властивостями. Досить згадати, що досі не вдалося розробити ліки, які б ідеально повторювали склад людських сліз і були б їм еквівалентні. Якщо цей склад порушений і сльози занадто «концентровані» або містять занадто багато прозапальних речовин, це викликає подразнення та пошкодження ніжної поверхні ока. Для порівняння, після миття рук у солоній воді шкіра буде сухою та стягнутою, після миття рук у чистій несолоній воді не буде ніякого дискомфорту.
Пошкодження поверхневого епітелію ока викликає секрецію додаткових речовин, які сприяють запаленню, що полегшує потрапляння в порочне коло сухого ока.
Це захворювання також призводить до нейросенсорних відхилень, тобто сенсорних розладів. Неважко уявити, як може виглядати поверхня ока в людини зі зниженою чутливістю до дотику в області очей, де поверхня ока, суха після моргання, вказує на необхідність повторного моргання та зволоження, напр. людина не буде відчувати дискомфорту, через що моргання стає рідше, а очі сильно сухі. Повторна ситуація може призвести навіть до серйозних ускладнень – такі ситуації слід запобігати заздалегідь.
Симптоми синдрому сухого ока
Незважаючи на те, що існує багато причин ПСВ, перелік симптомів є загальним:
- дискомфорт в очах;
- сверблячий;
- печіння;
- потреба частіше моргати, а також – як це не парадоксально – підвищене рефлекторне сльозотеча, наприклад, під дією вітру чи сухого повітря;
- підвищена чутливість до світла.
Часто першою ознакою проблем із сухістю очей є ранковий дискомфорт. Незважаючи на кілька годин сну, очі можуть дратуватися, і пацієнти скаржаться на:
- утруднене їх відкриття після пробудження;
- відчуття піску під повіками;
- сухість і печіння.
Навіть якщо ці симптоми зникають самі по собі через короткий час, слід звернути увагу на стан поверхні ока – такі симптоми можуть означати, що ви на шляху до проблем із сухістю очей.
Стійке почервоніння кон’юнктиви (якщо не викликане запаленням або інфекцією) може вказувати на недостатнє змащування очей. Те саме стосується фоточутливості, яка вражає три чверті пацієнтів із синдромом сухого ока.
У більш запущених випадках сухість очей також викликає біль. Це пов’язано з тим, що висихання викликає пошкодження і мікротравми епітелію, що покриває рогівку і кон’юнктиву.