Велика частина населення не відчуває радості від приходу весни. Втома та знижена фізична активність, сонливість, апатія та песимізм, а також різні прояви фізичного нездужання, такі як головний біль, запаморочення, задишка та погіршення стану шкіри, можуть бути наслідком нестачі сонячного світла, свіжого повітря та неправильного харчування взимку, яке часто є малобілковим або не збалансованим.
В Україні групи ризику весняного гіповітамінозу, вперше виявленого в нульові роки 21 століття, включають тих, хто перехворів на ГРВІ, особливо активних фізично, а також тих, хто дотримується строгих дієт без достатнього вживання вітамінів та мінералів. На додачу, негативний вплив можуть мати зловживання алкоголем та тютюном. Однак у останні роки всі, а не лише навесні, стають більш вразливими до нестачі вітамінів та мінералів через постійний стрес і напругу, викликані повномасштабною війною, адже росія здійснила повномасштабне вторгнення у нашу країну.
Які основні вітаміни потрібні навесні?
Вітамін D
Весняний гіповітаміноз, по суті, виникає внаслідок нестачі вітаміну D, що обумовлено зимовим дефіцитом сонячних променів та скороченням світлового дня. Вітамін D представляє собою групу речовин, які для людини мають значення у двох видах: D2 або ергокальциферол, що надходить з їжею, і D3 або холекальциферол, який утворюється в шкірі за впливом ультрафіолетових променів.
Омега
У холодну пору року споживання свіжих фруктів та овочів, які є важливим джерелом Омега-3 та Омега-6, зазвичай зменшується. Основна причина полягає в тому, що організм виробляє вітамін D під впливом сонячних променів, що сприяє кращому засвоєнню Омега-3. Однак, взимку сонячної активності менше, що може вплинути на погіршення процесу засвоєння Омега-3. Крім того, у холодний період ми частіше споживаємо жирну їжу, що може негативно позначитися на балансі Омега-3 та Омега-6. Продукти з вмістом Омега 3-6-9 купити можна у будь-якому спеціалізованому магазині.
Вітамін С
Вітамін C, також відомий як L-аскорбінова кислота, є, безумовно, одним з найбільш відомих вітамінів, про які знають навіть маленькі діти. Цей вітамін важливо постійно отримувати з їжею, оскільки він не виробляється організмом і майже не зберігається для подальшого використання. Нестача вітаміну C може призвести до дефіциту вітаміну В9 (фолієвої кислоти) та карнітину.
Вітаміни групи В
Без вітамінів групи В неможливе тканинне дихання, розщеплення вуглеводів та жирів, синтез гормонів, ферментів та власних білків. Нестача B-вітамінів може призвести до пригнічення росту і поділу клітин, порушення окисно-відновних процесів та функціонування клітин імунної системи.