Денна норма промислово вироблених трансжирів становить 2,2 г. У разі її перевищення ризик смерті від серцево-судинних захворювань зростає на 20-32%. У 2023 році ВООЗ запустила в Україні проект FEEDCities, спрямований на дослідження харчового середовища та оцінку якості продуктів, які споживаються українцями.
У якості пілотного міста було обрано Львів. Ініціатори проекту вирішили з’ясувати, скільки калію, натрію та трансжирів міститься у найпоширеніших в Україні продуктах. Для лабораторних досліджень у львівських закладах громадського харчування та супермаркетах було відібрано 120 зразків. Як виявилося, більш ніж у 30% представлених на дослідження зразків кількість транжирів вища за допустиме значення, встановленого нормативно-правовими актами.
Лідерами за кількістю трансжирів серед стріт-фуду виявились круасани, фалафель, донери, паніні, тістечка та піца, а серед продуктів із супермаркетів — торти, печиво, морозиво, перероблене м’ясо, сир, маргарин, заморожені напівфабрикати та десерти на основі молочних продуктів.
Згідно з результатами дослідження ВООЗ під трансжирами слід розуміти ненасичені жирні кислоти, що надходять в організм із природних чи промислових джерел. Щорічно на нашій планеті від вживання промислово зроблених трансжирів помирають 278 тис. осіб. Вони закупорюють артерії. Внаслідок цього ризик смерті від серцевого нападу зростає.
Промислові трансжири містяться в таких продуктах, як маргарин, топлене масло, хлібобулочні вироби, овочевий жир, смажена їжа, пироги, крекери та печиво. Крім цього, трансжири промислового виробництва часто зустрічаються у запеченій та смаженій вуличній їжі, а також у ресторанних стравах. Трансжири природного походження можна знайти в м’ясі та молочних продуктів. Вони не менш шкідливі, ніж трансжири промислового походження.
У ВООЗ стверджують, що трансжири промислового виробництва можуть бути легко усунуті та замінені маслами та здоровими жирами. При цьому вартість, смак та доступність продуктів не зміняться.