Усі функції репродуктивної системи регулює злагоджена робота гормонів. Гормональні порушення є однією з найчастіших причин безпліддя, тому виникає потреба їхньої корекції за допомогою гормональної терапії. Крім того, гормонотерапію використовують у лікуванні безпліддя з метою підвищення його ефективності, зокрема у програмі ЕКЗ.
Якщо ви зіткнулися з проблемою безпліддя, кваліфікований репродуктолог в Києві — саме той фахівець, який допоможе.
Овуляція та ановуляторні цикли
Овуляція — це процес виходу яйцеклітини з фолікула, також овуляцією називають час, коли яйцеклітина може бути заплідненою. Яйцеклітина або ооцит живе близько 24 годин — стільки триває овуляція. Якщо з якоїсь причини овуляції немає, зачаття виключено. Менструальний цикл без овуляції називають ановуляторним. У більшості жінок іноді трапляються ановуляторні цикли, й це не вважають відхиленням. Причина у чуйності жіночої репродуктивної та гормональної системи, реакції на стрес та інші обставини. Однак часті й тим більше регулярні ановуляторні цикли є проблемою, оскільки спричиняють безпліддя.
Якщо діагностика виявляє відсутність овуляції, лікування безпліддя починають із кломіфену. Цей препарат є конкурентним інгібітором естрадіолу. Він блокує естрогенові рецептори в гіпоталамусі, що змушує гіпоталамус сигналізувати гіпофізу про необхідність вивільнити більше ФСГ (фолікулостимулювального гормону) у кровотік. Підвищений рівень ФСГ призводить до розвитку фолікула. Приблизно через тиждень після прийняття останньої таблетки кломіфену рецептори гіпоталамуса більше не блокуються, тож у відповідь на підвищений рівень естрогену в крові відбувається викид ЛГ (лютеїнізувального гормону). Так відбувається стимулювання овуляції. Лікування починають із 50 мг кломіфену, якщо овуляції не настає, лікар може збільшити дозу. Якщо й це не спрацювало, репродуктолог може додати ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) для імітації викиду ЛГ і запуску овуляції.
Кломіфен має низку побічних дій, серед яких припливи, болючість молочних залоз, перепади настрою. До 10% підвищується ризик багатоплідної вагітності. Ефективність, доступність, мінімум побічних ефектів та простота використання роблять кломіфен препаратом першої лінії для лікування ановуляції.
Терапія гонадотропінами та агоністами ГнРГ
Якщо лікування кломіфеном не спрацювало, а також у рамках програми ЕКЗ лікар може призначити препарати, що містять гонадотропіни — ФСГ та ЛГ. На відміну від кломіфену, гонадотропіни впливають безпосередньо на яєчники. Залежно від дозування вони можуть викликати дозрівання одразу кількох яйцеклітин, що використовують для ЕКЗ. Гонадотропіни вводять у вигляді ін’єкцій, терапія потребує інтенсивнішого моніторингу, ніж лікування кломіфеном. У разі лікування ановуляції гонадотропіном ризик багатоплідної вагітності зростає до 20-40%.
У рамках ЕКЗ стимуляцію яєчників гонадотропінами супроводжують агоністами ГнРГ (агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону), які запобігають передчасній овуляції, що дає репродуктологу змогу контролювати її настання.
Терапія прогестероном
Прогестерон стимулює розвиток слизової оболонки матки, ендометрію, у лютеїновій фазі, готуючи його до імплантації ембріона. Тому препаратами прогестерону доповнюють лікування кломіфеном чи гонадотропінами, а також використовують його у разі недостатньої товщини ендометрію.
Лікування гіперпролактинемії
Одним із гормонів гіпофіза є пролактин. Його рівень зростає під час вагітності, адже він відповідає за розвиток молочних залоз під час вагітності та лактацію після пологів. Високий рівень пролактину (гіперпролактинемія) у відсутності вагітності призводить до недостатньої лютеїнової фази та проблем із зачаттям. У цьому випадку призначають препарат бромокриптин (Парлодел), який знижує рівень пролактину в крові та стимулює овуляцію. Якщо немає інших чинників безпліддя, нормалізація пролактину у 85–90 % випадків призводить до овуляції.
Автор: Вацик Мирослава Михайлівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83